Vajon milyen környezetben él a magzat a méhben? Hogyan lélegzik? Honnan kapja a tápanyagokat? Hogyan mozog? Az édesanya és a magzat csodálatosan működő egységet alkot, hogy a baba mindent megkapjon, amire szüksége van a fejlődéshez, növekedéshez.
Magzatnak a betöltött harmadik hónaptól a terhesség végéig nevezzük a babát. A harmadik hónap végére a méhlepény is kifejlődik a méh falának bolyhaiból, azon a területen, ahol a megtermékenyített petesejt beágyazódott. A tizennegyedik hétre teljesen kialakul a lepény és átveszi a magzat táplálását és a hormontermelést is.
A magzatot és a méhlepényt a köldökzsinór köti össze, ez szállítja az elhasznált vért a méhlepényhez, és onnan vissza a friss vért a magzathoz. 40-70 cm hosszú, teljesen kifejlődve mutatóujj vastagságú. Vékony, bőrszerű hártya borítja, az összenyomatástól az ereket egy kocsonyás anyag védi meg.
A magzatot a magzatburok veszi körül, mely a méhlepény szélén ered, és tulajdonképpen két burok: az amnion (belső burok) és a korion (külső burok). Az amnion bevonja a méhlepény magzat felé eső oldalát és a köldökzsinórt, az általa körülfogott térben, a magzat körül gyűlik össze a magzatvíz. Ennek az 1965-ös a Life magazinnak a címlapján jól látható a 18 hetes magzat, a magzatburok, a köldökzsinór és a méhlepény:
A cikk képekkel és videókkal folytatódik a Babafalva portálon>>