• Banner 11
  • Banner 6
  • Banner 9
  • Banner 2
  • Banner 17
  • Banner 4
  • Banner 5
  • Banner 13
  • Banner 7
  • Banner 14
  • Banner 16
  • Banner 18

Babát vársz?

Babát vársz és a legjobbat szeretnéd neki? Szeretnél magabiztos édesanyja lenni? Tájékozódj a lehetőségeidről!

Ezeken az oldalakon összegyűjtöttük neked, hogy kihez fordulhatsz, milyen segítségre számíthatsz a várandósság és a szülés során, és hol találsz további információkat.

Ha pozitív lett... - Várandós gondozás, vizsgálatok

A terhességi tesztek az elmaradó menstruáció után kb. egy héttel már ki tudják mutatni a terhességet. Ha pozitív lett a terhességi teszted, akkor az utolsó menstruációtól számított 6.-7.-ik héten keresd fel a nőgyógyászodat, vagy a körzeti nőgyógyászati rendelőt. A nőgyógyász megvizsgál, hogy valóban várandós vagy-e, ép-e a terhesség, többes terhességről (ikrekről) van-e szó, hogy a terhesség a méhen belül vagy kívül található-e, és a magzat nagysága megfelel-e a vérzéskimaradás idejének.

A nőgyógyásztól kapott lelettel keresd fel a körzeti védőnőt – ha nem tudod, kihez tartozol, a háziorvosod valószínűleg tud segíteni. A védőnő tölti ki a kiskönyvedet, amelybe az adataid kerülnek, és minden, a terhesség alatt végzett vizsgálat eredménye, és ő tájékoztat majd a további teendőkről. Az első látogatás a védőnőnél 30-40 percig is eltarthat az adatfelvétel miatt.

Jó ha tudod, hogy a munkáltató köteles munkaidőben elengedni a kötelező orvosi vizsgálatokra és a védőnőhöz, ha munkaidőn kívül nem tudod megoldani és a kiesett időt pedig nem pótoltathatja be.
A várandósságod kilenc hónapja alatt többféle vizsgálatra is kapsz majd beutalót. Ezeknek a terhesség alatt végzett vizsgálatoknak a célja az egészségi állapotod felmérése, a magzat fejlődésének figyelemmel kísérése és a veszélyeztetettség, a szövődmények megelőzése, illetve megfelelő időben történő felismerése. A vizsgálatokról itt olvashatsz bővebben>>

Várandós gondozásra térítésmentesen jogosult minden, Magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár és házastársa, valamint minden, Magyarországon érvényes bevándorlási vagy letelepedési engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár. A várandós gondozást a nőgyógyászod, a védőnőd és a háziorvosod együttműködve végzik. Hogy pontosan kinek mi a feladata, ide kattintva megtudhatod>>

Terhesség hétről hétre

Az édesanya és a magzat csodálatosan működő egységet alkot, hogy a baba mindent megkapjon, amire szüksége van a fejlődéshez, növekedéshez. Kíváncsi vagy, milyen környezetben él a magzat a méhben? Hogyan lélegzik? Honnan kapja a tápanyagokat? Hogyan mozog? Ide kattintva megtudhatod>>

Ha pedig arra vagy kíváncsi, hogyan fejlődik hétről hétre a baba, látogass el Facebook oldalunkra, ahol végigkövetjük a magzat fejlődését a fogantatástól a születésig.

Természetesen azzal is érdemes tisztában lenned, hogy számodra milyen testi és lelki változásokat hoz a várandósság, és hogy hogyan birkózhatsz meg ezekkel. Érdekességek és jótanácsok hétről hétre a Babafalva portál Terhesség hétről hétre rovatában.

Felkészülés a szülésre

A szülés egy normális, természetes és egészséges folyamat, melyet a nők kb. 90%-a – a neki megfelelő körülmények között – képes beavatkozások nélkül átélni. Te magad is több mindent tehetsz azért, hogy ez így történjen - hogy mit is, arról itt olvashatsz>>

A Nemzetközi AnyaBaba-barát Szülészeti Ellátásért Kezdeményezés szerint a humánus és bizonyítékokon alapuló ellátás a szülés/születés során emberi jog. A nők jogai emberi jogok, és a nőknek joguk van a tájékozott döntéshez és az emberséges és a tudományos elveken, bizonyítékokon alapuló ellátáshoz maguk és gyermekük számára a várandós gondozás, vajúdás, szülés és szoptatás során. Itt elolvashatod 20 pontban összegyűjtve, hogy milyen jogai vannak az anyának és a babának a szülés során>>

Egymás megtapasztalása, az egymás iránti megnyílás, a korai kötődés kialakulása zajlik a szülés utáni egy-két órában, amikor a mama és a baba idegenekből ismerősökké válnak. Az újszülöttek hihetetlenül érzékenyek, éberek és aktívak ebben az időszakban, igyekeznek minél több információt begyűjteni anyukájukról, apukájukról, a világról, ahova érkeztek. Kíváncsi vagy, milyen az újszülött? Kattints ide>>

Kik segíthetnek?

A múltban természetes volt, hogy a szülő nőket asszonytársak segítsék, akik saját élményeik, tapasztalataik alapján nyújtanak megerősítést. Asszonytársi segítő: ő a dúla. Napjainkban dúlának azokat nevezzük, akik a szülés előtt, alatt és után igény szerinti fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújtanak a szülő nőnek. Tudj meg többet róluk>>

Bár elemi ösztönről van szó, ősi tudásról, mégis azt vallják a szakemberek, hogy a helyes szoptatást meg kell tanulni, gyakorolni kell, és nem szégyen adott esetben tapasztalt hozzáértőktől tanácsot, támogatást kérni. Hol olvashatsz, tanulhatsz a szoptatásról, kihez fordulhatsz probléma esetén? Itt összegyűjtöttük neked>>

BABÁT VÁRSZ, PEDIG NEM SZÁMÍTOTTÁL RÁ? TERHES VAGY ÉS NEM TUDOD, KIHEZ FORDULJ, NEM TUDOD, MIT TEGYÉL?

Ha felmerül a gyanú, hogy teherbe estél, akkor először nőgyógyászhoz kell elmenned, aki megállapítja a terhességet. Ha kiderült, hogy tényleg terhes vagy, akkor valószínűleg megijedtél, nem tudod, hirtelen mihez kezdj, és lehet, hogy a környezetedben élők is segítség helyett téged hibáztatnak.

Mit tegyél most? Először is nyugodj meg, sétálj egy nagyot, adj magadnak időt, hogy tiszta fejjel tudj gondolkodni. Van időd információkat szerezni és van időd dönteni, így nem kell elhamarkodottan cselekedned.

Ezeken az oldalakon összegyűjtöttük neked, hogy kihez fordulhatsz, milyen segítségre számíthatsz, hogy tudd, merre indulj el segítséget, megoldási lehetőségeket keresni. Nem szeretnénk befolyásolni abban, hogyan dönts, csupán szeretnénk segíteni neked abban, hogy minél több információhoz juss oldalainkon, és a számodra legjobb döntést hozhasd.

Családvédelmi szolgálatok

Ha a terhesség olyan súlyos válsághelyzetbe sodort, hogy a terhesség megszakítását mérlegeled, mérlegelitek, bizalommal fordulhatsz a Családvédelmi Szolgálatokhoz. Náluk meghallgatásra, támogatásra, információra számíthatsz annak érdekében, hogy a válsághelyzetre megoldást találj,

A tanácsadáson nyugodt körülmények között átgondolhatod a helyzetet, a válságot előidéző tényezőket, és hogy milyen lehetőségeid vannak, ha mégis megtartanád a magzatot. Ennek érdekében kapsz tájékoztatást a támogatást nyújtó állami és civil szervezetektől, a rászorultság mértéke szerinti pénzbeli, természetbeni és a gyermekek után járó ellátásokról, valamint az örökbeadás lehetőségéről.

A Családvédelmi Szolgálatokról és azok elérhetőségeiról itt olvashatsz bővebben>>

Ahol nyugalmat találhatsz - Otthonok az anyákért és gyermekekért

Szíved szerint megtartanád a babát és szeretnél gondoskodni róla? Vagy nem tudod vállalni a kicsi felnevelését, és szeretnéd örökbe adni, csak attól félsz, hogy környezeted elítélne döntésed miatt? Családon belüli erőszak áldozata vagy? Esetleg a párod vagy a szüleid akarnak szelíden vagy erőszakosabban rábeszélni a terhességmegszakításra?

Ezekben az esetekben egy anyaotthon lehet számodra a megoldás. Az ország minden pontján vannak olyan házak, amelyekben várandósok, kisgyermeket nevelő anyukát menedéket lelhetnek. Hozzád hasonló helyzetben lévő anyák laknak ezekben a házakban, akik szeretnének jobbítani az életükön, és ennek érdekében keményen küzdenek.

Az anyaotthonokról itt tudhatsz meg többet és találod meg jónéhánynak az elérhetőségét>>

Esély a gyermeknek, esély egy családnak – Az örökbefogadás

Ha nem tudod vállalni egy gyermek felnevelését, de szeretnél gondoskodni róla, biztosítani, hogy szeretetben, megfelelő környezetben nőjön fel, örökbe adhatod. Nagyon sok olyan család szeretne kisbabát, akiknek nem lehet saját gyermekük.



Több olyan szervezet is működik Magyarországon, amelyek támogatnak ebben a folyamatban. A terhességed ideje alatt a szervezetek munkatársai többször is beszélgetnek veled, hogy valóban olyan döntést hozz, amelyet később sem bánsz meg. Ha szeretnéd megtartani a babát, akkor ebben fognak neked segíteni, támogatni, ha pedig szeretnéd őt örökbeadni, akkor a nyílt örökbefogadásokhoz nyújtanak támogatást, vagyis az eljárás során megismerheted azt a családot, amelyhez gyermeked kerül.

Az eljárásról és a szervezetek elérhetőségéről itt olvashatsz többet>>

Abortusz - komoly döntés

A terhesség megállapítása után, ha jelzed a nőgyógyásznak, hogy szeretnél terhességmegszakítást kérni, ő kiállít neked egy igazolást a terhességről.

Ha azért kérnéd a terhesség megszakítását, mert nemi erőszak áldozata vagy, akkor ezt mondd el az orvosnak, mert akkor egészen más a hivatalos eljárás.

Ha attól félsz, hogy súlyos rendellenességekkel születne a gyermek, vagy a te egészségedet kockáztatná a terhesség, akkor ezt is mondd el az orvosnak, mert ő tanácsot tud adni, hogy indokoltak-e a félelmeid, és ha úgy ítéli meg, hogy igen, akkor segíteni tud a további teendőkben.

Ha bűncselekmény vagy egészségügyi kockázat nincs, akkor a nőgyógyásztól kapott igazolással fel kell keresned a Családvédelmi Szolgálat egyik irodáját. Nem csak a lakóhelyedhez közeli irodát keresheted fel, hanem az országban bármelyikben fogadnak, de időpontot kell kérned telefonon. A Családvédelmi Szolgálatokról, a tanácsadás menetéről, és azok elérhetőségeiról itt olvashatsz bővebben>>

A terhességmegszakítás komoly orvosi beavatkozás, mind testi, mind lelki következményei, mellékhatásai lehetnek. Röviden összefoglaltuk, hogyan történik az abortusz, milyen eljárások vannak, és milyen szövődmények léphetnek fel a műtét után>>

© 2024 Az élet: ajándék | Minden jog fenntartva

Látványügynökség Feki Webstudio @ 2012 - honlap, weblap, kereső-optimalizálás